1st March 2013

2013 Canadian Screen Awards Television Winners

In a gala reception hosted by CTV journalist Seamus O’Regan, the second of three awards’ evenings presented by The Academy of Canadian Cinema & Television honoured 46 Canadian Screen Award winners in Drama, Children’s or Youth, Comedy and Variety categories, including the winners of four Academy Special Awards. The first annual Canadian Screen Awards will culminate with a broadcast gala hosted by comedian Martin Short, on Sunday, March 3rd at the Sony Centre for the Performing Arts. The event will be broadcast at 8 PM (8:30 NT) on CBC Television nationwide.
“The Academy has always promoted and celebrated the best in Canadian screen talent, and we are thrilled to continue that legacy in a new and exciting chapter,” says Martin Katz, Academy Chair. “We are proud to present the brand new Canadian Screen Awards statues to tonight’s winners.”

“Tonight, we are overjoyed to recognize great Canadian talent in a dynamic format,” says Helga Stephenson, Academy CEO. “On behalf of the Academy, I offer my warmest congratulations to all of tonight’s recipients at the inaugural Canadian Screen Awards.”

2013 Canadian Screen Awards – Television

Best Children’s or Youth Fiction Program or Series – Sponsored by the Independent Production Fund

  • Degrassi – Season 11 (Epitome Pictures Inc.) Linda Schuyler, Stefan Brogren, David Lowe, Stephen Stohn, Stephanie Williams, Brendon Yorke


Best Children’s or Youth Non-Fiction Program or Series

  • Artzooka! (CCI Entertainment) Charles Falzon, Kristine Klohk, Arnie Zipursky

Best Dramatic Mini-Series or TV Movie – Sponsored by Insight Productions

  • Magic Beyond Words: The JK Rowling Story (Media-Max) Karine Martin, Jean-François Doray, R.J. Gilbert, Paul A. Kaufman

Best Music, Variety, Sketch Comedy or Talk Program or Series

  • Rick Mercer Report (Island Edge Inc.) Gerald Lunz, Rick Mercer

Best Pre-School Program or Series

  • Stella & Sam (Radical Sheep Productions) John Leitch, Michelle Melanson

Craft Categories

Best Achievement in Make-Up – Sponsored by L’Oréal Professionnel

  • Emilie Gauthier, Erik Gosselin – Being Human – When I Think About You, I Shred Myself

Best Costume Design – Sponsored by Hudson’s Bay

  • Joanne Hansen – Bomb Girls – Jumping Tracks


Best Direction in a Children’s or Youth Program or Series
– Sponsored by Epitome Pictures

  • Phil Earnshaw csc – Degrassi – Season 12 – Scream, Part Two

Best Direction in a Comedy Program or Series – Sponsored by Entertainment One

  • Sheri Elwood – Call Me Fitz – Hell Hath No Drink Limit

Best Direction in a Dramatic Program or Mini-Series – Sponsored by Bell Media’s bravoFACT

  • Jerry Ciccoritti – John A: Birth of a Country

Best Direction in a Dramatic Series – Sponsored by Super Channel

  • Jim Donovan – Flashpoint – A Day In The Life

Best Direction in a Performing Arts Program or Series

  • Douglas Arrowsmith – Love Shines

Best Direction in a Variety or Sketch Comedy Program or Series

  • John Keffer – 2012 MuchMusic Video Awards

Best Original Music Score for a Program – Sponsored by Slaight Music

  • Jonathan Goldsmith – Titanic

Best Original Music Score for a Series

  • Amin Bhatia, Ari Posner – Flashpoint – Day Game

Best Photography in a Comedy Program or Series

  • Ian Bibby – Call Me Fitz – Hell Hath No Drink Limit

Best Photography in a Dramatic Program or Series – Sponsored by Deluxe Toronto Ltd.

  • Paul Sarossy – The Borgias – The Borgia Bull

Best Photography in a Variety or Performing Arts or Sketch Comedy Program or Series

  • Dylan Macleod, Pierre Marleau – Love Lies Bleeding

Best Picture Editing in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series

  • Craig Webster, C.C.E. – Less Than Kind – Fugue State

Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series

  • Brett C. Sullivan – Flashpoint – Grounded

Best Production Design or Art Direction in a Fiction Program or Series

  • Aidan Leroux – Bomb Girls – Jumping Tracks

Best Sound in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series

  • Mark Gingras, Elma Bello, Katie Halliday, Stan Mak, Rudy Michael, Brad Thornton, Marilee Yorston – Todd and the Book of Pure Evil – Black Tie Showdown

Best Sound in a Dramatic Program or Series

  • Jane Tattersall, Yuri Gorbachow, Jack Heeren, Andrew Jablonski, Goro Koyama, Martin Lee, Kirk Lynds, Andy Malcolm, David McCallum, Dale Sheldrake, Don White – The Borgias – The Borgia Bull

Best Visual Effects – Sponsored by MIJO

  • Adam Stern – Continuum – A Stitch in Time

Best Writing in a Children’s or Youth Program or Series

  • Frank van Keeken – Wingin’ It – Hands Solo

Best Writing in a Comedy Program or Series

  • Mark McKinney – Less Than Kind – Play it Again, Sam

Best Writing in a Dramatic Program or Mini-Series – Sponsored by the Cogeco Fund

  • Bruce M. Smith – John A: Birth of a Country

Best Writing in a Dramatic Series – Sponsored by the Independent Production Fund

  • Aubrey Nealon – Flashpoint – Day Game

Best Writing in a Variety or Sketch Comedy Program or Series

  • Rick Mercer Report (Island Edge Inc.) Rick Mercer, Rick Currie, Greg Eckler, Chris Finn, Tim Steeves, George Westerholm

Performance Categories

Best Achievement in Casting

  • Sara Kay, Jim Heber, Jenny Lewis – Todd and the Book of Pure Evil – BYOBOPE

Best Host in a Pre-School, Children’s or Youth Program or Series

  • Jeremie Saunders – Artzooka! – Artzooka! Episode 218

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

  • Peter Outerbridge – John A: Birth of a Country

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

  • Wendy Crewson – Saving Hope – Out of Sight

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

  • Stuart Margolin – Call Me Fitz – Hell Hath No Drink Limit

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

  • Joanna Cassidy – Call Me Fitz – Heir of the Dog

Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series

  • Shawn Doyle – John A: Birth of a Country

Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series

  • Emily Osment – Cyberbully

Best Performance in a Children’s or Youth Program or Series – Sponsored by the Shaw Rocket Fund

  • Melinda Shankar – How to be Indie 2 – How to Be the Hero

Best Performance in a Guest Role, Dramatic Series

  • Gordon Pinsent – Republic of Doyle – Mirror, Mirror

Best Performance in a Performing Arts Program or Series (Individual or Ensemble)

  • Christopher Plummer – The Tempest

Best Performance in a Variety or Sketch Comedy Program or Series (Individual or Ensemble)

  • Rick Mercer – Rick Mercer Report – Season 9, Episode 4

Best Performance in an Animated Program or Series

  • Seán Cullen – Almost Naked Animals – Horn Swoggled
This entry was posted on Friday, March 1st, 2013 at 9:28 am and is filed under Awards, National News. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
  1. Tami Quiring (@VillageGamer)
    1:29 am on March 1st, 2013

    2013 Canadian Screen Awards Television Winners http://t.co/a910PspYWF

  2. Vancouver Animation (@va_school)
    1:33 am on March 1st, 2013

    RT @VillageGamer: 2013 Canadian Screen Awards Television Winners http://t.co/a910PspYWF

You must be logged in to post a comment.

  • Archives

  • Subscribe to our Newsletter


  • Select a list:

    Annex|Pro
  • GuildWars2Live
  • Canadian Online Gamers
  • GWEN Radio
  • Gamers Giving Back

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE